telegram

Що краще: очне чи дистанційне навчання?

Переваги та недоліки очного й дистанційного навчання

Реалії сьогодення ставлять батьків перед вибором: очне або дистанційне навчання. Традиційне у звичайній школі чи все ж віддалене, коли дитина вдома. Варто зважати на місце проживання, технічне забезпечення та власні пріоритети.

Використання сучасних технологій, нових підходів є основою покращення навчального процесу, це необхідність і для очної, і для дистанційної школи. Водночас тільки перевірене може бути якісним. То яка ж система здатна дати нам більше? Тут варто враховувати всі нюанси.

Чому дистанційне навчання гірше

Мінус дистанційного навчання № 1

Комунікабельність

Більшість із нас звикла уявляти школу як місце, де можна знайти друзів, навчитися взаємодіяти з людьми, а не тільки просидіти за партою слухаючи вчителя. Традиційна освіта дозволяє соціалізуватися, відчути себе частиною колективу. От тільки дистанційна школа теж здатна на це. Та зрештою, мусимо визнати, що очна тут має перевагу, адже достатньо просто прийти і постійно доведеться перебувати в оточенні однолітків та вчителів, розмовляти, виконувати завдання чи доручення.

Ніяких “увімкни, будь ласка, мікрофон”, “у тебе знову не працює камера?”, як в онлайн-школі.

Та й не пригостиш друга цукеркою дистанційно, а коли очне навчання, зробити це просто, більший рівень взаємодії.

Недолік дистанційки № 2

Необхідність у постійній мотивації

Іноді доводиться просто змушувати дитину сидіти за уроками. Підтримувати темп навчання, не відвертатися на домашні справи чи ігри, не лінуватися. 

Учневі чи учениці простіше приєднатися, сказати, що зв’язок поганий і не чують, вимкнути камеру та піти далі спати. “Ой, у мене тривога! Я ховаюся”. Причина поважна, ніхто не стане зупиняти, бо це важливіше за будь-який урок. Щоправда, в декого тривога щоразу, як тільки вчитель запитує.

Втрата інтересу до навчання негативне явище. Для дистанційки потрібно прокачувати відповідальність та мотивацію.

Недолік дистанційного навчання № 3

Академічна недоброчесність і складність упізнаваності

“Кінг2023”, “Володар темряви”, “iPadЯ” так підписані діти на онлайн-уроках. Ідентифікувати вдається не відразу.

Тільки школа, яка має досвід дистанційної роботи, знає, як зробити, щоб тести не можна було списувати чи проходити по кілька разів, як перевірити, чи не скопійована відповідь з інтернету. В очній — пильний нагляд вчителя дозволяє почасти уникнути недоброчесності.

Мінус дистанційного навчання № 4

Вплив на очі

У звичайній школі загальна стомлюваність не менша, але діти, коли приходять додому “залипають” в телефони чи ноутбуки. Навантаження на очі збільшується, якщо навчання теж онлайн. Не всі роблять розминку, вправи для очей, перерви. А дехто навіть не встає з крісла весь день.

Складність дистанційки № 5.

Технічне забезпечення

Світло “вибило”, інтернет “не тягне”, мікрофон зламався. От і “накрилася” дистанційка. Якщо пропускаєте, доведеться усе самим робити. Хіба що онлайн-школи пропонують відеолекції чи навіть повноцінні відеоуроки, Та їх переглянете не відразу. 

Мінус дистанційного навчання № 6

Організованість і комунікація

Не все однозначно, є те, що залежить від конкретної школи, наприклад звичайна на дистанційці чи приватна онлайн-школа. Що є недоліками й перевагами одночасно? 

Якщо говорити про звичайну школу на дистанційці, то домашні завдання повідомленнями у «Вайбер», «Телеграм», «Вотсап» не пришвидшують спілкування, у такій кількості надходять, що часом губляться, а потім знайти роботу й прочитати відгук нереально. Тести без пояснень помилок, коли ти навіть не розумієш, а в якому завданні-то щось не так.

Якщо говорити про приватні дистанційні школи, то таких проблем не буде, й організованість радше стане перевагою, бо всі виконані завдання прикріплюється до конкретної теми. Є чіткі терміни, які можна легко відстежувати, нагадування, щоб не пропустити важливе. Не скажеш, що зошит вдома забув, загубив, його з’їв собака. Сучасні технології спрощують пошук і прискорюють до кількох секунд, коли достатньо ввести ключове слово. Якщо у школі є онлайн-уроки чи хоча б консультації, то спілкування й пояснення матеріалу гарантовані.

Дистанційне навчання, Онлайн Школа 977

Чому дистанційне навчання краще

Перевага дистанційного навчання № 12

Економія часу

Прокидаєтеся пізніше, можна виспатися. На дорогу не витрачаєте час. Припорошуватися особливо не доведеться, головне не встати з крісла, коли на тобі зверху блузка, а знизу піжамні шорти.

Не просидиш пів дня в холодному бомбосховищі, поки виють сирени. Про яке навчання можна говорити в таких умовах?

Хаотичне перекидання з дистанційки на очне взагалі пояснень не потребує.

Пункт № 2

Найновіші методи та прийоми. Засоби для навчання

У звичайній школі не завжди покажеш відео чи 3D-сцену. Хоча не всі експерименти провести можна, коли лабораторні заняття, проте дистанційка все ж зробила нас гнучкими. 

Школа повинна навчити критично мислити та зіставляти різні факти, а не вважати думку одного педагога єдино правильною. Вчитель скеровує дитину та допомагає фільтрувати інформацію, перевіряти й аналізувати. Невже хтось досі думає, що дистанційно робити це не можна?

Перевага № 3

Менша втома

Кількість уроків в дистанційній школі менша в рази. Якщо організовано їх правильно, то цього достатньо. Самостійність розвивати теж корисно.

Невже сидіти 7 занять у школі краще? А потім гуртки, домашка.

Важкі портфелі в минулому.

Перевага № 4

Ні — булінгу!

Не завжди традиційне — це якісне і приємне. Згадайте-но типові “запізнився? Вийди й зайди, коли я дозволю”, “зачини двері, ти ж не в ліфті народилася”. Ми хочемо поваги й розуміння, а не тільки знань.

Булінг явище не нове. Діти бувають жорстокими, а вчителі не завжди толерантні. Чи потрібно боятися, щоб у дитини не відібрати гроші чи телефон… А про це не завжди розповідають батькам, бояться, соромляться. Дистанційка гарантує трохи більше безпеки, а за роботою вчителя можна простежити.

Є й кібербулінг, але сучасні діти багато часу проводять в інтернеті, тому в будь-якому разі потрібно подбати про те, щоб вони знали, що не можна робити у віртуальному просторі.

Перевага № 5

Невеликі класи

25 дітей і один учитель. Та як за кожним услідкувати? Заспокоїти, всадити. А після фізкультури чи активної перерви про нову тему можна забути, пів уроку як не було. Приділити увагу кожному, поцікавитися інтересами.

У дистанційній школі маленькі класи. Можна звернутися до кожного по декілька разів за урок. Індивідуальний підхід зреалізувати простіше. Наприклад, диференційні завдання в різних сесійних кімнатах.  Видруковувати кожному не доведеться, а створити віртуальну дошку чи документ з персональним набором завдань можна.

Пункт № 6

Дорога

Шлях до навчального закладу може стати розвагою, а особливо, коли дитину ніяк не “виженеш” на вулицю розвіятися, щоб не сиділа постійно за екраном. Та й дисциплінує це краще, бо потрібно розрахувати час, щоб встигнути на перший урок. Тут не можна буде просто в халатику посидіти. Та ця перевага досить сумнівна з багатьох поглядів: складність для дитини ранніх підйомів, потреба відводити її до школи та забирати звідти, а головне — безпека в дорозі, особливо в час війни.

Звісно, є ті, хто обожнюють прокидатися о 5:00 чи о 6:00. Та куди частіше на перших уроках діти ще позіхають. Часом же кажуть, що не виспалися, уявіть, навіть тоді, коли вже полудень.

Нам спокійніше, якщо знаємо: дитині не потрібно самій іти до школи, тривога не застане в дорозі, ніхто не перестріне, забирати зі школи не потрібно.

Плюс дистанційного навчання № 7

Дистанційка відкриває кордони

Українська освіта доступна навіть тим. хто далеко за межами України. Лише завдяки онлайн-школам. Якщо є ліцензія, то ви отримаєте документи державного зразка, не лише знання.

Змішане навчання стає дедалі популярнішим, бо і вчителі на роботу ходять, і діти не завжди в школі, але побачити їх час від часу вдається. Та і тут мішанина може давати негативні наслідки. Уроки в школі почалися, а на заняття прийшло кілька дітей з усього класу. Дистанційний формат, а вчителі звичайних шкіл то через тривогу, то через відключення світла не уроки проводять, тількі довжелезні списки завдань у вайбер надсилають.

Очне навчання елементарно неможливо в багатьох містах і селах України на сьогодні. Дистанційна освіта розвивається й згодом стане лише кращою.

Якщо вже дистанційка, то куди краще, якщо є можливість обрати саме дистанційну онлайн-школу. З досвідом роботи, гарантіями якості, прозорою системою навчання. Щоб усе було систематизовано. І вам спокійніше, і дитина не стресує.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Автор: Софія
Навчайтеся онлайн самостійно або з учителем у реальному часі за матеріалами нашої школи комфортно, доступно, творчо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Читайте також