telegram

Як отримати податкову знижку на навчання в Україні?

Податкова знижка – це можливість повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за освітні послуги. Здобувач освіти, який навчається в українському закладі дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти на контрактній формі навчання, або член його сім’ї першого ступеня споріднення, має право на компенсацію.

Податкову знижку на навчання може отримати громадянин України, якщо сплачував кошти на користь конкретних закладів. Про це в підпункті 166.3.3. статті 166 Податкового кодексу України. 

Витрати потрібно підтвердити платіжними та розрахунковими документами, наприклад, квитанціями, фіскальними або товарними чеками. Потрібно, щоб було вказано, хто надає освітні послуги й хто звертається за податковою знижкою. У копіях договорів повинні бути вартість послуг і термін оплати

Для кого податкова знижка на навчання

Компенсація актуальна для учнів та студентів закладів освіти:

 • дошкільної;
 • позашкільної, а саме: заклади позашкільної освіти; школи соціальної реабілітації; гуртки, секції, клуби; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші;
 • загальної середньої, 
 • професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.

Сюди входить навчання в аспірантурі.

Насправді податкова знижка може передбачати витрати за користування іпотечним житловим кредитом, благодійні внески неприбутковим організаціям, витрати за навчання та інше.

Якщо аналізувати ситуацію за минулі роки, то приблизно 80 % громадян прагнули отримати знижку саме за навчання. Проте статистика доводить, що значна частина не користується правом на податкову знижку. На контрактній формі навчання на сьогодні багато здобувачів освіти, але більшість із них не звертається за компенсацією.

З цього можемо зробити висновок, що мало хто знає про таку можливість.

Хто може отримати

Право на податкову знижку за навчання є в:

 • здобувачів освіти;
 • їхніх батьків або усиновлювачів;
 • чоловіка чи дружини.

За умови, що вони громадяни України та платники податків.

Потрібно мати ідентифікаційний код, також знижку видають особам, які через релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера і мають про це відмітку в паспорті.

Отримати податкову знижку може фізична особа, яка офіційно отримує заробітну плату. Звісно, платить із неї загальнодержавний податок на доходи. Приватний підприємець отримати податкову знижку не може.

Загальна сума знижки, нарахована у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.

Отримати знижку за витрати за минулий рік можна лише впродовж поточного. 

Податкову знижку надають за наслідками попереднього звітного податкового року. Витрати потрібно підтвердити. Можна  електронним розрахунковим документом.

До 31 грудня потрібно подати річну декларацію. На наступні роки перенести не можна. 

Щоб отримати податкову знижку за 2021 рік, потрібно до 31 грудня 2022 року подати декларацію за витрати за 2021 рік. У такому випадку частину витрат компенсує держава. Якщо ви подасте декларацію на податкову знижку на навчання за 2021 рік через більший проміжок часу, то не маєте права її отримати.

Як визначити суму податкової знижки

Податкова знижка на навчання складає 18 % від вартості навчання.

Тож заробітну плату за рік маєте помножити на 0,18%. Від зарплати за рік потрібно відняти плату за навчання за рік. Цю отриману суму варто відняти від суми податку із заробітної плати.

Якщо сума є більшою, ніж сплачені податки, то податкова знижка становитиме суму сплачених податків.

Якщо заробітна плата за рік становила 66 тис. грн, з неї стягується ПДФО в розмірі 18 % (66 000*0,18 = 11 880 грн). Вартість року навчання склала 32 тис. грн.

Далі розрахунки:

66 000 – 32 000 = 34 000 грн.

34 000 * 0,18 = 6 120 грн.

11 880 – 6 120 = 5 760 грн – розмір податкової знижки.

Податкова знижка, ШКОЛА 977

Які потрібні документи, щоб отримати податкову знижку

Перелік того, що необхідно:

 1. Паспорт.
 2. РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).
 3. Декларація про майновий стан і доходи.
 4. Довідка про заробітну плату (за формою № 3).
 5. Копія договору з навчальним закладом.
 6. Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за оплату навчання.
 7. Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини; якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб).
 8. Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Копії надаєте (крім електронних розрахункових документів), а оригінали зберігаєте.

Кошти надходять на банківський рахунок або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, упродовж 60 календарних днів після надходження податкової декларації.

Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до територіального органу Державної податкової служби України за місцем реєстрації платника податків.

Важливо, щоб навчальний заклад мав ліцензію та легально надавав освітні послуги. Форма власності вітчизняного навчального закладу (державна, приватна тощо) і форма навчання в ньому (денна, заочна, вечірня) для одержання податкової знижки значення не мають. Заклад обов’язково повинен бути українським, бо на закордонні податкова знижка не поширюється.

Отже, якщо ви не приватний підприємець, маєте громадянство, платите податки, є здобувачем освіти чи членом його сім’ї першого ступеня спорідненості (батьки, чоловік, дружина, діти), маєте реєстраційний номер облікової картки платника податків або відмітку у паспорті, то можете скористатися правом на податкову знижку.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]
Автор: Софія
Навчайтеся онлайн самостійно або з учителем у реальному часі за матеріалами нашої школи комфортно, доступно, творчо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Читайте також