telegram

Поради, які допоможуть дитині подолати страх публічних виступів

У декого просто думка про те, що доведеться виступати перед людьми, викликає заціпеніння, й потрібно докласти чимало зусиль, аби впоратися з тривогою та зібратися. Для дорослих це частина роботи, а для школярства — етап навчання. Тож не дивно, що подолання страху публічних виступів на сьогодні стало важливою навичкою для розвитку дитини.

З дитинства, коли потрібно розповісти вірш перед усім класом, ми тренуємося. Колись доведеться презентувати власну роботу або просто вміння та професійність. Часто страх перед публікою заважає зробити це якісно та справити гарне враження.

Ось деякі поради, що можуть допомогти, 8 способів подолання страху публічних виступів:

1. Розуміння страху

Страх є природною реакцією. У певних ситуаціях він здатен допомогти. Поясніть дитині, що страх публічних виступів є нормальним, зовсім не є чимось поганим. Важливо, щоб вона розуміла власні емоції та те, що саме їх викликає.

Тобто страх може бути не перед виступом загалом, а через щось конкретне: страх здатися смішним, страх упасти перед людьми, що дивляться на тебе, страх великої кількості незнайомців, страх запитань. Способи боротьби з різними видами страху теж мають бути різні. І тут допоможе наступний пункт.

2. Підготовка

Ключ до впевненості в ретельній та продуманій підготовці. Від вас може знадобитися план дій, та не робіть усе за дитину. Репетиції й знання матеріалу допоможуть знизити тривожність.

Якщо страх забути слова — то просто щодня практикуйтеся й вони дійдуть до автоматизму.

Якщо дитина боїться запитань, то ваше завдання задавати їх. Підберіть типові чи можливі та поясніть, як діяти, якщо вона не знатиме відповіді, наприклад: “Подякуй за запитання. Скажи, що воно не стосується теми, яку ти висвітлюєш. Повідом, що дослідиш це пізніше”.

Якщо страшно, бо багато незнайомих людей, рекомендуйте зосередитися на тому, кого дитина знає чи на людині, що привітна й слухає її.

3. Підтримка та заохочення

Дитині важливо відчувати, що ви поруч незалежно від результату. Хваліть її за спроби, за старання. Підтримка з боку батьків і вчителів та вчительок є важливою для збільшення впевненості. Скажіть, що любите, і не має значення, чи вдалим буде виступ, це не зміниться. Висловіть віру в можливості дитини: “Ти зможеш, це тобі під силу!”

4. Техніки релаксації

Навчіть дитину різних технік релаксації, таким як глибоке дихання або медитація. Хай виконає їх перед виступом.

Пропонуємо три цікаві техніки.

  • Лінива кішка прокидається

Уявіть, що ви — лінива кішка, яка щойно прокинулася після солодкого сну. Позіхніть. Скажіть «няв». Потягніться повільно, як кішка. Розслабтеся.

ШКОЛА 977, кішка, подолати страх публічних виступів

  • “Поза сили”

Емі Кадді, доцентка Гарвардської школи бізнесу та авторка книги “Присутність. Як спрямувати свої сили на досягнення успіху” стверджує:”Від нас самих залежить, чи зможемо показати себе з кращого боку”.

Лабораторні дослідження показали, що положення тіла може впливати на впевненість і допомагати контролювати ситуацію.

Під час експерименту випробовуваних просили  прийняти “позу сили”, що нагадує супергеройську, з рівною спиною, ногами на ширині плечей, руками на поясі чи застиглими в енергійному русі, з трохи піднятим підборіддям. Іншим потрібно було стати в “слабку позу” схрестити руку, наче закриваючи себе, згорбитися, опустити голову.

Аналіз слини підтвердив, що “поза сили” збільшувала рівень тестостерону на 20%, а значить і впевненість зростала. Рівень кортизолу знижувала на 25%, а тому стрес зменшувався. “Слабка поза” навпаки.

На думку Кадді, головне для того, щоб ви справили враження на співрозмовника, заздалегідь прийняти правильну позу.

ШКОЛА 977, "поза сили", подолати страх публічних виступів

  • Метод скріпки

Допоможе відволіктися, особливо, коли є звичка перебирати щось в руках. Маленька скріпка принаймні не буде помітною. Дайте її дитині перед виступом. Відчуття скріпки в кишені чи в руці заспокоїть.

ШКОЛА 977, метод "Скріпки", подолати страх публічних виступів

5. Вправи для покращення комунікаційних навичок

Навички говоріння та комунікації важливі в повсякденному житті. Тренуйтеся з дитиною. Запропонуйте спершу виступити перед рідними, потім в колі друзів. 

Зробіть відеозапис, щоб дитина чула власний голос та могла зрозуміти, що вона, наприклад, часто говорить “е-е-е” або вживає слова-паразити, коли можна було б просто зробити паузу. Тренування перед дзеркалом це відпрацювання міміки й жестикуляції.

Допоможуть групові дискусії. Заохочуйте дитину приєднатися до клубу, де вона може набути досвіду виступів та отримати підтримку від однолітків.

6. Ментальна підготовка

Важливо позитивно уявляти собі виступ перед аудиторією. Усе пройде добре, усім сподобається, Усе вдасться.

7. Досвід

Чим частіше виступати, тим спокійніше все буде проходити.

8. Можливість помилитися

Не переривайте, не кривіться та не збивайте, якщо дитина помилилася. Удайте, що цього не було. Принаймні доки не треба дати зворотний зв’язок.

Не продовжуйте завжди за неї, а навчіть самостійно переходити до наступного етапу. Підказати можна не всюди, а вміння продовжити гідно потрібне.

Наголосіть, що всі можуть допустити помилку під час виступу. Це нормально. Помилка є важливою частиною навчального процесу. Тож її можна обіграти чи ігнорувати, виправити чи попросити пробачання, що допустили.

Наголошуйте, що подолання страху публічних виступів вимагає часу та практики. Це непростий процес, але вартий зусиль. Будьте терплячими. Підтримуйте, не критикуйте, а радьте. Тоді дитина з часом зможе подолати цей страх.

Хтось мало не щодня буде виходити на театральну сцену, а комусь судилося стати спікером чи бізнесменом, що постійно проводить ділові зустрічі. У “ШКОЛІ 977”, наприклад, навчання передбачає ознайомлення з поняттями та процесами, що потрібні для ведення власного бізнесу. Тому вивчення того, як долати страх перед виступами теж входить у курс. Та навіть ті, хто обирають професії, де можна працювати віддалено й не контактувати з людьми напряму знають, що часом все ж доводиться виступати перед публікою. Тож тренуватися варто з дитинства. Подолання страху публічних виступів це просто один з етапів навчання.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Автор: Софія
Навчайтеся онлайн самостійно або з учителем у реальному часі за матеріалами нашої школи комфортно, доступно, творчо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Читайте також