Вечірня школа в Україні сьогодні: варіанти та альтернативи
З 17 березня 2020 року набув чинності закон України «Про повну загальну середню освіту», у якому такого типу закладу освіту як «вечірня (змінна) школа» немає. Раніше поширеними були спеціальні вечірні (змінні) школи – загальноосвітні навчальні заклади, де могли отримати документи про освіту ті, хто з певних причин не ходить в денну.
З метою належної організації освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти формуються класи та/або групи, у тому числі з дистанційною, вечірньою формою здобуття освіти.
Часто вечірню форму обирають ті, хто пропустив рік чи два й не хочуть повертатися в клас, де усі молодші, але прагнуть отримати документи. Немає обмежень за віком, тож у такому випадку можна почуватися комфортніше.
Раніше вечірні школи були для дорослих, що не змогли вчасно здобути освіту. Пізніше стали актуальними для молоді. Зараз вечірню форму здобуття освіти обирають переважно підлітки.
Причини для переходу:
- Випускники залишили школу після 9 класу, а тепер потребують документів про здобуття повної середньої освіти. Часто в денний час такі учні й учениці зайняті на роботі й не хочуть її залишати. Вечірня форма дозволяє завершити навчання не перериваючи вже звичний спосіб життя.
- Часто переходять ті, хто не отримав досвід життєвих невдач, просто некомфортно почуваються у звичайній школі.
- Це можуть бути маломотивовані учні й учениці, що не відчувають інтересу до навчання чи впевненості в собі. У такому випадку допомагають нетрадиційні форми навчання, що сприяють відновлення бажання навчатися та пізнавати нове, пробувати різні види діяльності.
- Дитина має особливі потреби.
- Немає можливості відвідувати навчальний заклад за станом здоров’я.
- Важко добиратися до загальноосвітньої школи.
- Причиною може бути перебування на тимчасово окупованих територій.
- Проживання за кордоном, тоді як є необхідність здобуття української освіти.
- Вечірня школа може бути привабливою формою навчання і для тих, хто вже визначився з майбутньою професією й не має бажання витрачати на уроки весь день. Наприклад, відвідує професійну школу чи займається акторством, знайшов себе в модельному бізнесі чи підтримує сімейну справу, а тому потребує більше вільного часу вдень.
Форми здобуття освіти:
- очна;
- заочна;
- сімейна;
- екстернат;
- дистанційна, особливо актуальна останнім часом.
Деколи вечірня форма здобуття освіти передбачає заняття не щоденно або є окремі консультаційні дні.
Очна форма підійде тим, хто не працює або має змінний графік і відвідувати школу може.
Заочна для тих хто зайнятий зранку.
Про сімейне навчання читайте в нашій попередній статті.
Екстернат — рішення для тих, хто хоче опанувати програму швидше й готовий працювати самостійно. Потрібно працювати активно, бо завдань буде чимало.
Які предмети?
Діти вивчають ті ж предмети, як і за звичайною формою. Не обов’язкові музика, фізкультура, трудове навчання й подібні.
Можуть бути певні відмінності у викладенні матеріалу, зрозуміло, що підхід і методи відповідають системі вечірньої освіти.
Іспити потрібно складати, як і всім, хто закінчує традиційну школу. Зате й свідоцтва про здобуття освіти будуть стандартні.
Які потрібні документи?
Перейти можна в заклад за місцем проживання. Спокійно вдасться обрати й онлайн-школу.
Документи для вступу:
- заява,
- свідоцтва про народження (копії),
- медична довідка,
- документа про рівень освіти (якщо його немає, то проходите оцінювання рівня знань та отримуєте).
Якщо переводитеся з іншого загальноосвітнього навчального закладу, то достатньо особової справи й базових паперів, що завжди потрібні, коли вступає до школи.
Якщо ж немає документа, що підтверджує певний освітній рівень, то потрібно пройти оцінювання у вечірній школі, куди плануєте вступ. Для цього потрібно написати заяву. Так приймають до будь-якого класу, крім 11 чи 12-го.
Для вступу у випускний клас ще потрібен документ про здобуття базової загальної середньої освіти.
Якщо вирішує перейти у вечірній клас, то насамперед визначіться, яка форма навчання підійде найкраще. Тоді перегляньте пропозиції. Обрати можна місцевий заклад чи онлайн-школу.
Пам’ятайте, що іспити доведеться складати, як і тим, хто обрав традиційне навчання. Вечірні класи – це нові можливості, але не обмеження відповідальності.
Можливо, вас влаштує альтернативна дистанційна школа – будемо раді бачити вас серед наших учнів “ОНЛАЙН ШКОЛИ 977″.
Добрий день. Мені 46 років. Чи можу я у вас навчатися.? В мене не повна середня освіта.
Добрий день! Потрібно, щоб Ви скинули документи, які маєте, тоді Вам скажуть, що можна зробити.
+38(099) 1500-977
+38(067) 1500-977
+38(063) 1500-977