telegram

Анскулінг в Україні: чи можна перейти на освіту “без школи”?

Навчання не в школі на сьогодні набуло популярності. У зв’язку з цим батьки все більше цікавляться анскулінгом, та не всі знають, в чому полягають його особливості.

Чи можна просто залишити школу та не використовувати жодну навчальну програму? Чи дозволено адаптувати матеріал та обрати зручний темп? На ці питання й відповімо.

Що таке анскулінг

Анскулінг — це форма освіти, що відрізняється не лише від традиційного навчання, а й від хоумскулінгу. Маємо на увазі відмову від занять у школі, процес вільного здобуття знань, коли батьки не використовують навчальну програму рекомендовану МОН чи визнану альтернативну. Це значить, що дитина вивчає те, що хоче, те, до чого має здібності. Розвивається в обраному напрямку.

Можна також не говорити про систематичні заняття, адже темп регулюєте самостійно. Батьки вирішують, що потрібніше, чому приділити більше часу, а що можна взагалі пропустити. Тож їм доводиться приділяти навчання багато часу й слідкувати за процесом самостійно чи знаходити того, хто робитиме це за них, але враховуватиме потреби та бажання дитини, її інтереси, і вже залежно від них буде плануватиме подальші дії.

У звичайній школі теж повинні орієнтуватися на те, до чого схильна дитина, але робити це якісно, коли клас великий, а всі діти різні, не так уже й просто. До того ж матеріал, пропонований програмою, повинні засвоїти всі. Він не залежить від того. які схильності в дітей, це база, яку потрібно розуміти кожному. Тому успіхи з різних предметів можуть бути кардинально різними, це нормально.

От тільки не всі батьки хочуть, щоб  їхні діти витрачали час на предмети, які вважають нудними чи непрактичними. Ті, що не знадобляться в подальшому житті або змушують дитину почуватися некомфортно. Тут на допомогу й приходить анскулінг.

У чому відмінність анскулінгу від сімейної освіти чи дистанційного навчання

Навчання за межами школи та без школи взагалі — не одне і теж. Самостійно можна здобувати освіту, але за яких умов це буде законно та офіційно?

Як отримати документи про здобуття освіти

Анскулінг твердить: “Ні” програмі, “Ні” школі та нормам. Та документам у такому випадку теж доведеться сказати “ні”.

Сімейна ж освіта й домашня школа, на відміну від нього, передбачають навчання за програмою МОН або затвердженою альтернативною, але не в школі. Так само можна контролювати темп роботи, підбирати найбільш дієві методи. Легко орієнтуватися на потреби дитини. От тільки базові знання за програмою потрібно мати. Доведеться проходити перевірку знань. Так можна отримати відповідний документ про освіту.

Як перейти на анскулінг

В Україні не можна повністю відмовитися від шкільної освіти. Ті, хто навчається самостійно, теж прив’язані до певного закладу.

Що мати табель чи/та свідоцтво про здобуття середньої освіти, дитина повинна бути оформлена в школі, навіть якщо не буде відвідувати уроки. Можна перейти на домашнє навчання чи екстернат. Обрати дистанційний заклад, такий як ОНЛАЙН ШКОЛА 977.

Саме там діти будуть проходити щорічну перевірку знань. Виконувати контрольні роботи. Це дозволить перейти в наступний клас чи закінчити школу. Лише за таких умов в Україні можна буде вступити до закладу вищої освіти.

У чому полягає анскулінг

Термін «анскулінг» вперше вжитий  американський педагог Джон Холт 1970 року. Та про навчання в домашніх умовах відомо здавна.

Визначити що значитиме анскулінг конкретно для вас непросто, адже в кожній сім’ї обирають те, що вважають за потрібне. Предмети, кількість часу, яку дитина витрачає на вивчення кожного з них. Види завдань, способи перевірки та контролю кожна сім’я визначає самостійно. Ніякої штучності. Не переймаєтеся через контрольні, що завдають стресу. Немає оцінок.

Досвід анскулінгу — це не поверхневе вивчення всього підряд, тому може дати позитивний результат у конкретному напрямку.

Наприклад, дитина вивчає вищу математику за університетськими підручниками, бо їй вона дається легко, а от з історії знає лише найважливіші поняття.

Або бачите перспективу в розвитку спортивних навичок. Дитина може навіть відвідувати відповідні гуртки. Часу на детальне вивчення хімії та фізики не вистачає, але вона й не пов’язує з ними майбутнє. 

Можна робити паузи у навчанні, якщо подорожуєте чи переїжджаєте. Розвивати творчість.

Анскулінг стимулює захопливе вивчення. Концентрацію на тому, що зацікавило. Інтереси можуть змінюватися, а разом з ними й методи та підходи.

Дитина пізнає світ не відриваючись від дому та сім’ї. Від батьків отримує життєвий досвід. Тож їм доведеться приділити багато часу плануванню навчання та самому процесу. Деколи потрібні кваліфіковані педагоги, щоб допомогти розібратися з усім необхідним.

Орієнтуватися доведеться на поточний момент, зважати на реакцію дитини. 

Ще одне питання полягає в навчальних матеріалах. Доведеться підбирати та купувати їх самостійно. Рішення — школа, що такі надає тим, хто навчається самостійно.

Повна відмова від шкільної освіти неможлива, саме тому анскулінг в Україні не дозволений. Це стосується й освіти за кордоном. Принаймні у багатьох країнах. Наприклад, анскулінг в Росії теж неможливий, бо загальна освіта обов’язкова. 

Проте можна обрати альтернативне домашнє чи дистанційне навчання. У ШКОЛІ 977 просто зреалізувати особистісно зорієнтований підхід, врахувати те, чим дитина цікавиться. Наблизити навчання до реального життя. Крім цього, ви отримаєте навчальні матеріали, а не тільки програму. Зможете відвідувати дистанційні уроки чи просто консультуватися з учителями та вчительками. І, звісно, що не менш важливо, отримаєте офіційні документи.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Автор: Софія
Навчайтеся онлайн самостійно або з учителем у реальному часі за матеріалами нашої школи комфортно, доступно, творчо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Читайте також